Schedule 2018

Intensive Workshops
Concerts
Themes Workshops

Master Classes
Dances
Orchestre Ambulant

Sessions
Children’s Festival
Chaise Musicale

INTENSIVE WORKSHOPS
All participants will have access to the three experienced trainers: intermediate and advanced fiddle, and accompanying guitar. Registration for the 2 days of workshops gives access to the Friday passport (dance, opening concert and session).

JEUDI – THURSDAY   16 Août – August
13.00h-13.30h   Mot de bienvenue – Welcome                                                   Baptist church
13.30h-14.45h   Atelier1 – Workshop1
                                    Intermédiaire – Intermediate (Alexis Chartrand)        Town Hall
                                   Avancé – Advanced (Kevin Burke)                                     Baptist church
                                   Accompagnement – Accompaniment (Peter Senn)      12 Pleasant
15.00h-16.15h   Atelier2 – Workshop2
                                    Intermédiaire – Intermediate (Kevin Burke)                 Town Hall
                                   Avancé – Advanced (Alexis Chartrand)                            Baptist church
                                   Accompagnement – Accompaniment (Peter Senn)      12 Pleasant
16.30h-17.45h   Atelier de groupe1 – Group Workshop1                                 Baptist church
                                    Revue et analyse des airs des ateliers
                                   Review and analysis of the workshop’s tunes
19.30h-20.30h   Mini-concert – Conference                                                        Église Baptiste
20.30h-21.30h   Session avec formateurs-Session  with Instructors           Église Baptiste
21.30h-01.00h   Session libre – Free Session                                                       Église Baptiste

VENDREDI – FRIDAY 17 Août – August
09.30h-10.45h   Atelier3 – Workshop3
                                    Intermédiaire – Intermediate (Alexis Chartrand)         Town Hall
                                   Avancé – Advanced (Kevin Burke)                                      Baptist church
                                   Accompagnement – Accompaniment (Peter Senn)       12 Pleasant
11.00h-12.15h   Atelier4 – Workshop4
                                    Intermédiaire – Intermediate (Kevin Burke)                  Town Hall
                                   Avancé – Advanced (Alexis Chartrand)                             Baptist church
                                   Accompagnement – Accompaniment (Peter Senn)       12 Pleasant
13.30h-14.45h   Atelier5 – Workshop5
                                    Intermédiaire – Intermediate (Alexis Chartrand)          Town Hall
                                   Avancé – Advanced (Kevin Burke)                                       Baptist church
                                   Accompagnement – Accompaniment (Peter Senn)        12 Pleasant
15.00h-16.15h   Atelier de groupe2 – Group Workshop2                                   Baptist church
                                    Revue et analyse des airs des ateliers
                                    Review and analysis of the workshop’s tunes
16.30h-17.30h  Session libre pour participants aux ateliers et au Festival Baptist church
                            Free session for all participants (workshops and Festival)

 

CONCERTS
All concerts are under the Grand Chapiteau

VENDREDI
19.30-22.30hr: Concert d’ouverture
                           Anit Gosh and Andrew Wells-Oberegger                                                     
                           Véronique Plasse,and Andrea Beaton                                     
                           Pete’s Posse                                                                          
SAMEDI
10.30-12.30hr: Concert matinal
                           Rhizome                                                                  
                           Cordes Pincées-workshop                                      
14.00- 17.30hr: Concert de jour
                            Zigue                                                               
                            Andrea Beaton and Peter Senn
                            Violons 1-workshop
19.30-22.30hr: Grand Concert
                           ÉTÉ                                                                           
                           Kevin Burke                                                     
                           Alexis Chartrand, Nicolas Babineau                       
DIMANCHE
10.30-12.30hr: Concert Matinal
                           Monique Jutras, Thomas de Grosbois            
                           Violons 2-workshop   
14.00-17.30hr: Concert de fermeture
                           Young Tradition Vermont                                                
                           Anit Gosh                                                                          
                           Alex Kehler et Willy Lemaistre                                          
                           Kevin Burke                                                               
                           Tous les artistes du Festival

THEMATIC WORKSHOPS
Thematic workshops are under the Grand Chapiteau.

SAMEDI  11.20-12.30hr: Cordes Pincées
Thomas de Grosbois, Peter Senn, Nicolas Babineau, Peter Sutherland, Tristan Henderson, Thierry Clouette, Willy Lemaistre

SAMEDI  15.45-17.15hr: Violons 1
Alexis Chartrand, Nicolas Babineau, Anne-Marie Leclerc, Anit Gosh, Andrea Beaton

DIMANCHE  11.20-12.30hr: Violons 2
Alex Kehler, Élizabeth Moquin, Oliver Scanlon, Elizabeth Giroux, 
Claude Méthé

MASTER CLASSES
Free for all passport holders.

SAMEDI         11.30-12.30hr: Kevin Burke (Église Baptiste)
                        13.30-14.30hr: Véronique Plasse (Hôtel de ville)
DIMANCHE   11.30-12.30hr: Andrea Beaton (Église Baptiste)

DANCES  in the Town Hall

VENDREDI  20.00-24.00hr: James Allen au call
                     Alexis Chartrand, Nicolas Babineau, Sylvie Ladouceur, Peter Senn
SAMEDI      19.30-24.00hr: Donald Dubuc au call et au conte
                     Pete’s Posse

The WANDERING BAND
Participate with your instrument!

SAMEDI         10.00-10.30hr: Marché extérieur
                        18.30-19.00hr: La Brouerie
DIMANCHE   10.0-10.30hr : Le Cafetier

SESSIONS
Many Sessions (Québec and Irish music)

VENDREDI  17.30hr : parc des vétérans
                      23.00hr : salle AGP
SAMEDI       12.30hr: parc des vétérans
                      17.30hr: parc des vétérans, session irlandaise
                      23.00hr : salle AGP
DIMANCHE 12.30hr : parc des vétérans
                      17.30hr : parc des vétérans

KID’S FESTIVAL in the Baptist Church
With animator, storyteller, caller and musicians!

SAMEDI    13.00hr: inscription
                  13.30-14.30hr : Atelier trad
                  14.30-15.30hr : Atelier de violon
                  15.30-16.00hr : Conte
                  16.00-17.00hr : Danse

MUSICAL CHAIR in the Baptist Church
Share your favorite tunes

DIMANCHE 13.30-15.00hr Animation Catherine Planet